اجرای تحقیقاتی در زمینه ردیابی یُد در کشور/شناسایی 4 منطقه امیدبخشدوشنبه ۱۳, شه‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از اجرای تحقیقاتی در زمینه ردیابی ید در کشور خبر داد و گفت: ایران 1.1 درصد تولید ید جهان را در اختیار دارد که امید است طبق برنامه‌ریزی‌ها تا سال آینده به تولید 2000 تن در سال برسیم.

به اعلام ایسنا، بهروز برنا با بیان اینکه از دهه 60 موضوع شناسایی و اکتشاف ماده معدنی «ید» در استان گلستان توسط این سازمان در حال پیگیری است، افزود: بر این اساس طی سال‌های اخیر توانسته‌ایم با بررسی شورابه‌های مناطق مختلف، ید را ردیابی کنیم.

برنا با بیان اینکه در گذشته ایران جزو کشورهایی بود که به علت فقر ید در خاک با مشکلات پزشکی مواجه بوده است، به همین منظور مسئولان امر با افزودن ید به محصولات غذایی این مهم را جبران می‌کند.

وی با بیان اینکه ید در آب شور و دریاها و در حوزه‌های نفت و گاز وجود دارد، خاطرنشان کرد: با اکتشاف ذخیره ید در منطقه آق‌قلا و بررسی شورابه‌های عمیق در سازندهای موجود در منطقه به ذخیره قابل توجهی در کشور دست پیدا کردیم.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به اجرای تحقیقاتی در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: با انجام مطالعات ژئوفیزیک به روش M.T (مگنتوتلوریک) در یک گستره‌ بالغ بر 200 کیلومترمربع در منطقه زون کپه‌داغ و منطقه «داشی‌برون» در مرز ترکمنستان 4 محدوده امیدبخش قابل توجه از ماده معدنی ید شناسایی شد.

وی از وجود 7.5 میلیون تن ذخیره ید در دنیا خبر داد و گفت: شیلی و ژاپن 90 درصد این میزان ذخیره را در اختیار دارند و کشورهای روسیه، آمریکا، ترکمنستان، آذربایجان و ایران در رتبه‌های بعدی قرار دارند. بر اساس آمار سال 2015 سالانه 30 هزار و 600 تن ید توسط این کشورها تولید می‌شود.

به گفته این مقام مسؤول، ایران به تازگی وارد چرخه تولید ید در جهان شده است.

برنا با ابراز خرسندی از اینکه ایران دو معدن فعال ید در اختیار دارد، یادآور شد: به تازگی یک معدن هم به گواهی کشف رسیده و اکتشافات اولیه 12 محدوده اکتشافی توسط بخش خصوصی در حال انجام است.

معاون سازمان زمین‌شناسی با اشاره به اینکه مقدار ید موجود در آب دریا 5 صدم گرم در تن است که صرفه اقتصادی ندارد، افزود: همین میزان در کل آب دریا به رقمی بالغ بر 90 میلیارد تن ذخیره می‌رسد.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه‌بر بودن ذخایر ید همراه با حوزه‌های نفت و گاز، بهترین و اقتصادی‌ترین ذخایر در حوزه دریای خزر یعنی بلوک مشترک ایران، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان و روسیه با صرفه اقتصادی مناسب خواهد بود.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ذخیره قطعی ید در کشور را بالغ بر 5 هزار تن عنوان و تاکید کرد: میزان ید موجود در شورابه‌های نهشته شده در عمق 800 تا 1200 متر از سطح زمین به 65 گرم در تن می‌رسد که با 200 گرم «بُرم» در تن و مقادیری منیزیوم همراه است که با فرآوری مناسب می‌توان این مواد را نیز استخراج کرد که طبعا ارزش اضافه ذخایر کشور بالاتر می‌رود.

وی با اشاره به واگذاری سه محدوده معدنی ید به بخش خصوصی ابراز امیدواری کرد که با اکتشافات تکمیلی و راستی‌آزمایی و اثبات ذخیره، تا دو سال آینده کارخانه فرآوری ید با تولید 450 تن ید در سال در منطقه راه‌اندازی شود.

برنا، میزان تولید ید در استان گلستان را 365 تن در سال 95 دانست و اظهار کرد: ایران 1.1 درصد تولید ید جهان را در ا ختیار دارد که امید است طبق برنامه‌ریزی‌ها تا سال آینده به تولید 2000 تن در سال برسیم. تحقق این امر جهش بزرگ در تولید ید دنیا است.

وی به بیان کاربردهای ید پرداخت و گفت: این ماده معدنی که حداقل در 24 نوع ماده یددار وجود دارد در مکمل‌های غذایی، وسایل الکترونیک، هوافضا، صنایع داروسازی (قرص‌های تیروئید)، صنایع پتروشیمی (به عنوان کاتالیزور)، فیلم مدیا و مواد آلی استفاده می‌شود و در حال حاضر از بازارهای داخلی و خارجی خوبی برخوردار است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن ابراز امیدواری از اینکه صنعت ید در ایران بتواند رتبه خود را از میان 10 کشور تولید ‌کننده به سطح میانه برساند، خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم رتبه خود را به سطح 5 کشور برتر تولیدکننده ید در دنیا ارتقاء دهیم.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn