اجرای طرح "دوست علمی" در خراسان‌جنوبیدوشنبه ۱۵, آب‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان خراسان‌جنوبی گفت: یکی از برنامه‌هایی که اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با همکاری بنیاد نخبگان استان اجرا می‌کند، طرح ” دوست علمی” است.

محمد راستگو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه این طرح از دوره متوسطه اول آغاز می‌شود، اظهار کرد: طرح دوست علمی از سال تحصیلی 92-91 در استان آغاز شده است.

وی افزود: این طرح برای ایجاد رقابت سالم و شبکه‌های علمی بین دانش‌آموزان سرآمد دروس ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و تقویت بنیه علمی آن‌ها برنامه ریزی شده است.

راستگو با بیان اینکه طرح دوست علمی برای ایجاد رقابت سالم و ایجاد شبکه‌های علمی بین دانش‌آموزان سرآمد در استان اجرا می‌شود، تأکید کرد: ارتقای فرهنگی و علمی دانش‌آموزان، جذب حمایت و هدایت تحصیلی دانش‌آموزان مستعد و ایجاد شبکه علمی بین دانش‌آموزان مناطق محروم و برخوردار، از اهداف اجرای این طرح است.

رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان خراسان‌جنوبی ادامه داد: همچنین تمرکززدایی و افزایش گستره حمایتی بنیاد ملی نخبگان به مناطق محروم، ایجاد تعامل علمی و فرهنگی بین دانش‌آموزان مناطق مختلف و تشکیل حلقه‌های دوستان علمی و ایجاد ارتباطات فرهنگی و اجتماعی در ارتباطات علمی، از دیگر اهداف اجرای این طرح در استان است.

راستگو بیان کرد: طرح دوست علمی به منظور کشف و شکوفا کردن استعدادهای دانش‌آموزان مستعد و ارتقای سطح علمی محیط‌های آموزشی دانش‌آموزان به ویژه در مناطق کم برخوردار اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای این طرح، دوره‌هایی برای دانش‌آموزان فراهم کرده‌ایم، تأکید کرد: این دوره‌ها به تفکیک جنسیت به مدت سه روز با هماهنگی حوزه معاونت آموزش متوسطه برای هر شهرستان بر اساس نرم، با استفاده از ظرفیت اساتید مجرب و نخبه‌های علمی استان برگزار می‌شود.

رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال‌های بعد اجرای این طرح، تعداد دوره‌ها بیشتر شد، به طوری که در سال تحصیلی 94-93، چهار دوره را برگزار کردیم.

راستگو ادامه داد: سعی می‌کنیم در این سه روز که میزبان دانش‌آموزان مناطق مختلف استان هستیم، از نظر ابعاد علمی فرهنگی و دینی، آنان را رشد دهیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای اجرای این طرح تاکنون، 15 دوره را با همکاری بنیاد نخبگان استان برگزار کردیم، افزود: بنیاد نخبگان استان اعلام آمادگی کرده است که این دوره‌ها را در سال تحصیلی جدید ادامه دهد.

رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان خراسان‌جنوبی بیان کرد: بیش از 1200 نفر دانش‌آموز را در این دوره‌ها تحت پوشش قرار دادیم.

راستگو با بیان اینکه در این طرح علاوه بر مباحث علمی به مباحث فرهنگی نیز توجه می‌شود، تأکید کرد: سعی می‌شود از مشاوران کارآزموده و مجرب در این طرح استفاده شود.

وی با بیان اینکه از حضور روحانیت در این طرح استفاده می‌کنیم، افزود: تاکنون این طرح در تمام شهرستان‌های استان اجرایی شده است.

رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان خراسان‌جنوبی در خصوص روند انتخاب دانش‌آموزان برای این طرح، اظهار کرد: بر طبق بخشنامه ابلاغی، ملاک‌هایی را برای استفاده دانش‌آموزان از این طرح مشخص می‌کنیم.

راستگو یادآور شد: دانش‌آموزانی که دارای برجستگی علمی و یا به نوعی دارای قابلیت نخبگی هستند، برای گذراندن این طرح انتخاب می‌شوند.


انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn