ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروهاچهارشنبه ۱۸, مر ۱۳۹۶

[ad_1]

تیمی بین‌المللی از دانشمندان با همکاری محققان ایرانی، مدل نسبتا ساده‌ای از کبد ارائه داده‌اند که سیستم بسیار دقیقی برای آزمایش میزان سمی‌ بودن داروها خواهد بود.

به گفته ایسنا به گفته از ساینس‌دیلی، اکثر مدل‌های آزمایش دارو از یک بافت سلولی تک‌لایه دوبعدی تولید شده‌اند اما بافت کبد سه‌بعدی جدید، در مقایسه با مدل‌های سلولی تک‌لایه‌ و دوبعدی، ساختار بافتی پیچیده بدن را به علت تعاملات سلول به سلول بیشتر، بهتر تقلید می‌کند.

سازه‌ چاپی سه‌بعدی توسط امیر خادم حسینی، پروفسور دانشگاه هاروارد، الهه زارع، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و محقق دانشگاه ام‌.آی.تی، و المیرا جلیلیان از دانشگاه هاروارد، و سایر اعضای تیم علمی تولید شده است. این سیستم، واکنش‌های دارویی واقعی‌تری را در مقایسه با نمونه‌های دوبعدی نشان می‌دهد؛ در واقع، این مدل سه بعدی عروق‌دار ، قابلیت بیشتری برای آزمایش سطح واقعی سمی بودنی داروها بر روی بدن دارد.

مدل ساده جدید کبد، با استفاده از جوهر زیستی چاپ شده و از نوعی شبکه میکروکانال لایه‌بندی شده بهره می‌برد. این مدل اندوتلیال‌دار، امکان مشاهده تاثیرات جذب دارو توسط بدن را به طور زنده فراهم می‌کند. این سیستم همچنین می‌تواند با انواع سلول‌های مختلف سازگار شود و بستر مهمی برای آزمایش میزان سمی بودن داروها باشد.

گرچه این سازه عروقی، نسخه ساده شده بافت واقعی کبد است، پیچیدگی آن به تیم علمی در کشف مکانیزم‌های مهمی کمک می‌کند که یک مدل تک‌لایه هرگز قادر به آشکارسازی آنها نیست.

دانشمندان امیدوارند این مطالعه، گام اول برای تولید سیستم‌های مشابه زیستی و چاپی پیچیده‌تر مانند “ابزارهای چند اندامی” بر روی تراشه و سیستم‌های بافتی و اندام‌های دیگر باشد. به طور مثال، درمان‌های دارویی سرطان نیازمند درک تاثیر دارو بر روی بافت‌های سالم خارج از خود بافت سرطانی هستند و این درمان‌ها تا حد زیادی از مدل چاپی سه بعدی جدید استفاده خواهند کرد.

جزئیات این مطالعه در مجله Biomicrofluidics قابل مشاهده است.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn