انتقاد از وابستگی دانشگاه‌ها به بودجه عمومی/ لزوم ایجاد سرمایه در دانشگاه‌هاسه شنبه ۱۶, آب‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

دبیر اجرایی سومین همایش ملی فناوری سلامت با ابراز نارضایتی از وابستگی دانشگاه‌های کشور به بودجه عمومی، بر لزوم ایجاد سرمایه در دانشگاه‌ها تاکید کرد.

به اعلام ایسنا، حسین رضایی‌زاده در نشست خبری سومین همایش ملی فناوری سلامت با بیان اینکه یکی از ضرورت‌های ایجاد دانشگاه کارآفرین ایجاد سرمایه است، اظهار کرد: کارآفرینان برای عملی ساختن ایده‌های خود با مشکل مواجه هستند. از یک سو سرمایه‌داران بزرگ فرصت شنیدن ایده‌های کارآفرینان و پرداختن به کارهای کوچک را ندارند و از سوی دیگر سرمایه‌های خود را صرف پروژه های کلان می‌کنند؛ در نتیجه وجود حمایتی که نقش مرکز پشتیبانی از کارآفرینی را به عنوان پل ارتباطی بین کارآفرینان و سرمایه‌داران ایجاد کند، ضروری است.

وی افزود: دانشگاه‌های ما به شدت وابسته به بودجه عمومی هستند. بودجه‌ای که به دانشگاه‌ها واگذار می‌شود، کفاف فعالیت‌های علمی و پژوهشی آن‌ها را نمی‌دهد. تعداد محدودی از دانشگاه‌ها درصد بالایی از بودجه‌های پژوهشی کشور را در خدمت مسائل اصلی جامعه قرار می‌دهند؛ چرا که دولت آمادگی این ریسک را ندارد که ۸۰ درصد از بودجه‌های پژوهشی کل کشور را در ۱۰ درصد دانشگاه‌ها هزینه کند.

به گفته دبیر اجرایی سومین همایش ملی فناوری سلامت، شعار امسال این همایش که ۲۲ آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود، « دانشگاه نسل سوم؛ اشتغال و تولید دانش بنیان» انتخاب شده است.

رضایی‌زاده همچنین اضافه کرد: در دهه ۷۰ جامعه آمریکا از دانشگاه‌های این کشور گلایه‌مند بود که چرا فناوری‌هایی که درون دانشگاه است، به بیرون منتقل نمی‌شود تا جامعه نیز از آن استفاده کند؛ زیرا دانشگاه‌ها از بودجه دولتی استفاده می‌کردند. بنابراین قانونی را تصویب کردند که دانشگاه حق انحصار اختراعات را دارند و می‌توانند به کسانی که می‌توانند آن‌ها را بفروشند، بدهد و مسیری را باز کرد تا دانشگاه‌ها وارد صنعت شدند.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی دانشگاه را منبعی برای تولید سرمایه‌ انسانی می‌دانند، ادامه داد: سرمایه انسانی در اقتصاد به این معنا است که اگر دانشگاه‌ها از امکانات عمومی بهره می‌گیرند و هزینه‌هایی را به جامعه تحمیل می‌کنند، تا چه میزان کارایی دارند و این کارایی تا چه اندازه می‌تواند در عوامل درونی و بیرونی دانشگاه موثر باشد. در این دانشگاه‌ها گرد هم آوردن ذخایر مالی اهمیت ویژه‌ای دارد. به ویژه آنها به کمک‌های دولتی نیز نیازمندند.

دبیر اجرایی سومین همایش ملی فناوری سلامت همچنین بیان کرد: دانشگاه‌های تراز یک دنیا مانند هاروارد، MIT و…  کارآفرین هستند. این دانشگاه‌ها علاوه بر اینکه از بودجه عمومی دولت استفاده نمی‌کنند، بلکه خود ثروت آفرین هم هستند. بنابراین باید از دانشگاه‌ها به ویژه آنهایی که تولید فناوری‌های کاربردی و های تک دارند انتظار ثروت آفرینی وجود دارد. دانشگاه‌های نسل سوم، کارآفرین و مبتنی بر نوآوری و حل مسائل جامعه با رویکرد علمی و نظام یافته در تعامل با محیط پیرامونی هستند و محور و مأموریت کانونی نظام دانشگاهی، کارآفرینی و نوآوری است.

رضازاده تاکید کرد: نوآوری لازمه کارآفرینی است و ماموریت شرکت‌های دانش بنیان ایجاد کارآفرینی در مراکز دانشگاهی است. نوآوری جوهره حرکت دانشگاه‌ها در مسیر تولید و تجاری سازی فناوری است. شرکت‌های دانش بنیان مصداق سازمان‌های تحقیق و توسعه هستند، محصولات و فناوری‌های جدید را تولید و به بازار معرفی و عرضه کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به برنامه بعضی مناطق آمایشی برای ایجاد دانشگاه نسل سوم، درس «خلاقیت، نوآوری و تجاری سازی» برای دانشجویان علوم پزشکی طراحی شده که چندین دانشگاه بطور آزمایشی این درس را ارائه می‌دهند. این درس شامل نیم واحد تئوری و نیم واحد عملی است. همچنین این درس در آینده برای دانشجویان دکتری علوم پایه ارائه خواهد شد. البته این دروس در دانشگاه‌های وزارت علوم در حد یک دهه است رسما تدریس می‌شود، اما وزارت بهداشت در حال تدوین آن است و امیدواریم طی سال‌های آینده بتوانیم آنرا عملی کنیم.

وی همچنین محور اعطای جوایز را در این همایش جذب منابع مالی از صنعت توسط طرح‌های دانشگاهی، پتنت بین‌المللی تجاری‌سازی شده، صادرکننده برتر و معرفی محصولات جدید اعلام کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn