اهدای جایزه بین‌المللی امام رضا(ع) در همه زمینه‌های علمییکشنبه ۲۹, مر ۱۳۹۶

[ad_1]

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) با اعلام اهدای جایزه بین‌المللی امام رضا (ع) در همه زمینه‌های علمی گفت: هر اندازه در علم و فناوری سرمایه‌گذاری شود، اسراف نیست.

به اعلام ایسنا، دکتر محمدرضا مخبردزفولی و هیات همراه ضمن بازدید از دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) در جمع اساتید این دانشگاه با اشاره به بعضی جوسازی‌ها علیه پیشرفت علمی کشورمان اظهار کرد: در چند سال اخیر دشمنان با بزرگنمایی بعضی مشکلات و کاستی‌ها تلاش می‌کنند تا کل جریان پیشرفت علمی کشورمان را تخطئه کنند.

وی افزود: توجه بیش از حد و بزرگنمایی غیرمعمول تخلفاتی مانند فروش مقالات علمی و …  نشان می‌دهد در این زمینه باید بیشتر مواظب باشیم.

دشمن قادر به ممانعت از پیشرفت علمی کشور نیست

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما منکر اشکالات نیستیم، ولی دشمن چون قادر به ممانعت از پیشرفت علمی کشور نیست، از این ابزارها استفاده می‌کند.

دکتر مخبر دزفولی با اشاره به بعضی آمارهای بین‌المللی از تولید علم کشور، گفت: تحریم، ترور، تلاش برای خرید دانشمندان و … همه جلوه‌هایی از تلاش دشمنان برای توقف جریان رشد علمی کشور هستند.

موضوع تور علمی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد

وی افزود: باید برای آشنایی همه مسئولان و به‌ویژه جامعه دانشگاهی کشور، موضوع “تور علمی” که مورد تاکید مقام معظم رهبری «مدظله العالی» هم است، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پیشرفت علمی بعضی از کشورهای منطقه بیشتر از آنکه حاصل تلاش خود این کشورها باشد، محصول کمک و رابطه آن‌ها با آمریکا است در حالی که ما در عین مبارزه با آمریکا به  این پیشرفت‌های درونزا دست یافته‌ایم.

آنچه شیرینی دستاوردهای علمی را بیشتر می‌کند، دستیابی به آن در عین حفظ استقلال است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به موضوع استقلال کشورمان در عرصه بین الملل گفت: آنچه شیرینی دستاوردهای علمی کشورمان را بیشتر می‌کند، دستیابی به این پیشرفت‌ها در عین حفظ استقلال است.

وی افزود: در کنار این حفظ استقلال در عرصه بین الملل کشورمان توانسته با حفظ و گسترش روابط علمی و فرهنگی خود در زمینه‌هایی مانند پذیرش دانشجو و … پشتوانه پیشرفت علمی سایر کشورهای مستقل نیز باشد.

باید برای اعتلای نقش زبان فارسی در جهان علم تلاش کنیم

دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: باید برای اعتلای نقش زبان فارسی در جهان علم تلاش کنیم به گونه‌ای که طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» باید کاری کنیم تا هر کسی بخواهد به آخرین دستاوردهای علمی جهان دسترسی پیدا کند، حتما زبان فارسی یاد بگیرد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ضمن اشاره به سرمایه‌گذاری بعضی کشورها در حوزه علم و فناوری گفت: بعضی کشورهای منطقه با سرمایه‌گذاری‌های کلان و دوپینگ مالی تلاش کرده‌اند تا آینده علم و فناوری در منطقه را به خود اختصاص دهند؛ اما هنوز به برکت تلاش جامعه علمی کشور فاصله ما با آنان زیاد است.

پیشرفت علمی کشور مرهون نگاه دوراندیش و حکیمانه رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» است

وی افزود: البته این پیشرفت مرهون نگاه دوراندیش و حکیمانه رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» بود که با طرح موضوع نهضت نرم افزاری، نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نگاه نوین به موضوع علم در کشور رات بنیان گذاشتند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: البته همه این تلاش‌ها در راستای “تمدن سازی نوین اسلامی” صورت گرفته و کشورمان پرچمدار این حرکت مبارک است.

جریان پیشرفت علمی کشورمان یک جریان فراملی و متعلق به همه ملل جهان است

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: آنچه که به پیشرفت علمی کشورمان جلوه زیبایی می‌بخشد مشارکت همه دانشمندان علاقمند به همکاری با ایران در این جریان است و با نگاه برآمده از نگاه اسلام به علم جریان پیشرفت علمی کشورمان یک جریان فراملی و متعلق به همه ملل جهان است.

وی افزود: کشورمان در زمینه‌هایی مانند زیست فناوری، نانو، سلول‌های بنیادین و … در سطح جهان هم دانش و هم محصول و هم نیروی انسانی متخصص دارد که در سطح بین الملل شناخته شده هستند.

بیش از 200 دانشمند ایرانی جزء  یک درصد از دانشمندان معتبر جهانی هستند

دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: بیش از 200 دانشمند ایرانی جزء  یک درصد از دانشمندان معتبر جهانی هستند، در حالی که روزی این رقم نزدیک به صفر بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم سعه صدر در مدیریت علمی کشور گفت: باید با کنار گذاشتن بعضی تنگ نظری‌ها زمینه پیشرفت علمی کشور را مهیاتر کرد.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به مقتضیات ملی، منطقه‌ای و بین المللی و با رصد وضعیت علم و فناوری در جهان و نگاه به توانمندی‌های داخلی در این زمینه سیاستگذاری کرده است و نتایج این سیاست‌ها را امروز در شکل گیری نهادهایی مانند پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و … مشاهده می‌کنیم.

بیش از 30 هزار عضو هیئت علمی در سال‌های اخیر جذب شده‌اند

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: بیش از 30 هزار عضو هیئت علمی در سال‌های اخیر جذب شده‌اند و  امروز سرمایه نیروی انسانی کشور در این زمینه به 90 هزار عضو هیئت علمی رسیده است.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به بهبود وضعیت هرم هیئت علمی در دانشگاه‌های کشور گفت: امروز تلاش برای ارتقای سطح علمی اعضای هیئت علمی و افزایش تعداد اساتید در کنار توجه به رشد علمی آنان یکی از برنامه‌های اصلی در آموزش عالی کشور است.

وی افزود: تجربه موفق نهادهایی مانند جامعه المصطفی «ص» در گسترش همکاری‌های علمی باید بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر لزوم تحول در علوم انسانی ادامه داد: در زمینه علوم انسانی کار خوب شروع شده و ان‌شالله در این دوره خواهیم توانست این کار را به نتیجه برسانیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مخالفت‌هایی صورت گرفته در این مسیر گفت: در این زمینه با مقاومت‌هایی نیز روبرو هستیم، ولی خوشبختانه بیش از 30 برنامه درسی با رویکرد بومی سازی، روزآمدی، کارآمدی و اسلامی سازی در شورای تخصصی تحول و ارتقائ علوم انسانی تدوین، تصویب، ابلاغ و اجراء شده است.

در تحول علوم انسانی خوشبختانه هم حوزه علمیه و هم دانشگاه پای کار آمده‌اند

وی افزود: در زمینه تحول در علوم انسانی خوشبختانه هم حوزه علمیه و هم دانشگاه پای کار آمده‌اند و البته جامعه دانشگاهی باید مطالبه‌گری خود را افزایش دهند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: در زمینه رابطه با حوزه‌های علمیه، در دوره اخیر فعالیت شورای انقلاب فرهنگی، شورای تخصصی حوزوی تشکیل شده و رابطه با حوزه‌های علمیه به طور مستمر و موثر ادامه  دارد.

دکتر مخبر دزفولی با اشاره به موفقیت‌های جامعه دانشگاهی در حل مشکلات جامعه گفت: در هر زمینه‌ای که کشور پیش رفته، بخشی از این پیشرفت بر دوش جامعه دانشگاهی کشور  قرار گرفته است.

وی با اشاره به بعضی مباحث مطرح شده در مورد ضعف‌های نظام علمی کشور افزود: عدم توجه لازم به موضوع “مهارت افزایی” و “حافظه محور” بودن نظام آموزش و پرور ش ما از برجسته‌ترین نقاط ضعف این نظام است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ، موضوع متناسب سازی کتب درسی مورد توجه قرار گرفته ولی هنوز این کار انجام نشده است و ما به طور جدی این موضوع را از دوستان وزارت آموزش و پرورش مطالبه کرده‌ و می‌کنیم.

دانشگاه بین المللی امام رضا «ع»  باید نماد تحول علمی  برای جهان اسلام باشد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران  با اشاره به اهمیت دانشگاه بین المللی امام رضا «ع» گفت: این دانشگاه باید نماد تحول علمی  برای جهان اسلام باشد.

وی افزود: باید شهرک علمی و تحقیقاتی امام رضا «ع» با همت آستان قدس رضوی «ع» ساخته شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با تمسک به سیره آن امام بزرگوار که به حق عالم آل محمد «ص» نام گرفته‌اند باید این دانشگاه مامن و پشتوانه همه دانشمندان اعم از مسلمان، مسیحی و … باشد؛ چون پیام علم آموزی و تکریم دانش در مکتب اهل بیت «ع» یک پیام جهانی است.

جایزه بین المللی امام رضا «ع» در همه زمینه‌های علمی به دانشمندان فعال اهداء شود

دکتر مخبر دزفولی با اشاره به لزوم راه اندازی جایزه بین المللی امام رضا «ع» گفت: باید این جایزه در همه زمینه‌های علمی و در یک روند علمی و معتبر به دانشمندان فعال در زمینه‌های مختلف اهداء شود.

وی افزود: نزدیک به 8 دهم درصد از تولید ناخالص داخلی«G D P » به پژوهش اختصاص می‌یابد در حالی که باید این رقم به 3 و نیم درصد برسد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: هر چقدر در علم و فناوری سرمایه‌گذاری شود نه تنها اسراف نیست بلکه با بازدهی چندین برابر این سرمایه‌گذاری بازخواهد گشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم کاربردی شدن پژوهش‌ها در کشور گفت: در ابتدای دهه 80 شمسی سالانه 2 پتنت در جهان ثبت می‌کردیم ولی امروز این رقم به 45 پتنت رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت پتنت افزود: پتنت پیشران تجاری سازی علم و فناوری و نشانه آمادگی برای تولید محصول دانش بنیان است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان با اشاره به لزوم استمرار جهاد علمی در کشور گفت: با توجه به قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و توانمندی‌ها و با تقویت خودباوری و روحیه اتکاء به نفس این جهاد مقدس استمرار یابد.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn