اولین کنفرانس ملی حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدارسه شنبه ۱۶, آب‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

اولین کنفرانس ملی حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، 23 آذرماه در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

دکتر حیدر محمدزاده سالطه، دبیر علمی اولین کنفرانس ملی “نقش حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی”  در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رابطه ضعیف میان صنعت و دانشگاه در ایران گفت: متاسفانه فرهنگ کار سیستمی و مشارکتی در کشور ما بسیار پایین بوده و رابطه بسیار ضعیف بین صنعت و دانشگاه موجب شده تا شاغلان در حرفه‎های مختلف، سیستم حسابداری دانشگاهی و به‌روز را قبول نداشته باشند و به همین ترتیب نیز دانشگاهیان نیز سیستم سنتی مورد استفاده توسط شاغلان را قبول ندارند که این امر موجب بروز مشکلات زیادی در حوزه حسابداری و مالی در سطح کشور شده است.

وی اظهار کرد: بعضی شرکت‎های خصوصی به جای حسابدار به دنبال کسی هستند که حساب‌ساز بوده و صرفا نقد کردن چک و پرداخت حقوق را بلد باشد و راهی برای فرار از مالیات پیدا کند. 

وی گفت: بودجه‌ریزی عملیاتی در دستگاه‎های دولتی صحیح نبوده و مدیریت چاپلوسی جای عملکرد مبتنی بر شایسته سالاری را گرفته است، برای پر کردن شکاف بین جامعه‎ دانشگاهی و صنعت باید از دانشگاهیان و فارغ التحصیلان استفاده کرده و از سیستم‌های به‌روز بهره‌مند شد.

 

دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: بخش دولتی و صنعت باید از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به عنوان نمایندگان جامعه‎ علمی حمایت کند. در اکثر موارد کارخانجات اعم از دولتی و خصوصی حتی اجازه‎ کارآموزی به دانشجویان را نیز نمی‎دهند و راضی به ارائه‎ اطلاعات به دانشجویان نمی‎شوند.

 

وی با مقایسه‎ وضعیت حسابداری در ایران با کشورهای اروپایی، گفت: سیستم حسابرسی و اقتصاد در کشورهای اروپایی شفاف بوده و ایران حدود نیم قرن از این کشورها عقب مانده است؛ به طوری که ثبات قیمت در کشور ما کم بوده و نرخ تورم بالاست و پیاده‌سازی گزارشگری مالی بین‎المللی در ایران نتیجه‎ای نخواهد داشت.

 

وی بیان کرد: فونداسیون‎های اقتصادی و نهادهای تدوین کننده استانداردهای حسابداری باید اصلاح شوند. همچنین تعامل بین دولت، حرفه و مصرف کننده نیز باید وجود داشته باشد و حرفه از سیطره‎ دولت خارج شود.

 

محمدزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جزئیات برگزاری اولین کنفرانس ملی حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به این که حسابداری و اقتصاد دوقلوهای همسو به شمار می‌‏آیند، برگزاری چنین همایش‌هایی با تاکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی و اشتغال باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 

وی افزود: مدیریت مالی و بورس، حسابداری، مدیریت و توسعه‎ حسابداری در ایران و معرفی ابزارهای گزارشگری مالی از جمله موضوعات سخنرانی‎ها در این همایش است که چهره‎های ماندگار حسابداری کشور همچون «پروفسور محمد نمازی»، «رسول برادران حسن‌ زاده»، «دکتر حسین عبد تبریز» و «دکتر ناصر پرتوی» در این همایش به ایفای سخنرانی خواهند پرداخت.

 

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد رشته‎ حسابداری در دانشگاه تبریز بیان کرد: گروه حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی تبریز یکی از دانشگاه‎های مطرح در سطح کشور بوده و در دانشگاه تبریز به عنوان دانشگاه مادر هنوز این رشته ایجاد نشده است و بهتر است این رشته از همان سطح کارشناسی در این دانشگاه تاسیس شود.

 

به گفته ایسنا، در حاشیه این کنفرانس علمی، دو کارگاه نیز در پانل‎های جداگانه با «موضوع کارگاه هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت ‌و بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در بخش عمومی و نظام حسابرسی تعهدی» برگزار می‎شود.

 

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn