ایجاد 6 پلتفرم تحقیقاتی برای صنعتی‌سازی در حوزه نانو/ارائه خدمات با تخفیف 50 درصد تا 20 مهرچهارشنبه ۰۵, مه‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

رییس مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی از ایجاد 6 پلتفرم تحقیقاتی در این مرکز برای ارائه خدمات تولید نیمه‌صنعتی با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: خدمات این مرکز علاوه بر شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی می‌شود که تاکنون 18 پایان‌نامه بر اساس نیاز بخش صنعتی در این مرکز در حال اجرا است.

به اعلام ایسنا، مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی (Industrialization Center for Applied Nanotechnology) و با نام اختصاری (ICAN) از ابتدای شهریورماه امسال در فضایی بالغ‌ بر هزار مترمربع از 6 پلتفرم فناوری در راستای دستیابی به مفاهیم نیمه‌صنعتی و صنعتی فناوری نانو از ایده و نمونه‌های اولیه رونمایی شد.

فراهم‌کردن زمینه نوآوری و ایده‌پردازی، حمایت از انجام پروژه‌ها و طرح‌های کاربردی در مرحله ایده، کمک به توسعه فناوری تا حد تولید نمونه اولیه (پروتوتایپ)، حمایت از ارائه خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد رابطه میان دانشگاه و صنعت با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان، اطلاع از نیازها و مشکلات صنعت و تبدیل آنها به پروژه‌های کاربردی، حمایت تشویقی از ثبت اختراع خارجی (پتنت)، ارائه تسهیلات برای تجهیز و راه‌اندازی کارگاه در مرحله تولید نیمه‌صنعتی، کمک به ثبت شرکت و استقرار آن در مرکز رشد و حمایت از تجاری‌سازی و توسعه بازار از اهداف این مرکز است.

مخاطبان اصلی این مرکز دانشگاه‌ها، صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه نانو فناوری است و این مرکز شرایط استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان دارای فناوری‌های زیرساختی با قابلیت تولید نیمه‌صنعتی را فراهم کرده و از طرح‌های کاربردی و دستاوردهای این طرح‌ها که توسط آنها در این مرکز انجام شود، حمایت می‌کند.

این حمایت‌ها به منظور بسترسازی و تسهیل انجام تحقیقات کاربردی توسط صنعت و دانشگاه بر روی ایده‌ها و طرح‌های ‌ذیر در حوزه فناوری نانو صورت می‌گیرد.

تجمیع 6 پلتفرم تحقیقاتی در یک مرکز

مهندس محمد جواد خلج، رییس مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ضرورت ایجاد این مرکز، افزود: ستاد توسعه فناوری نانو برای دسترسی محققان صاحب ایده به تجهیزات و ماشین‌آلات و تجهیزات آزمایشگاه و توسعه صنعتی و عملی کردن ایده‌های تحقیقاتی، اقدام به راه‌اندازی مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی (ICAN) کرده است.

وی با بیان اینکه این مرکز عمر کوتاهی دارد، خاطر نشان کرد: با راه‌اندازی این مرکز درصدد هستیم تا بستری از ملزومات سخت افزاری و نرم افزاری را برای انجام تحقیقات کاربردی، ساخت نمونه اولیه و انجام پژوهش با رویکرد کاربردی فراهم کنیم.

خلج با تاکید بر اینکه در حوزه نانو فناوری «پلت فرم فناوری‌»‌هایی ایجاد شده است، ادامه داد: این پلت فرم‌ها دارای ماشین آلات و تجهیزات با کاربردهای وسیع در صنایع مختلف هستند و از میان این پلت فرم فناوری‌ها، 6 پلت فرم در این مرکز مستقر شده است.

وی با تاکید بر اینکه این 6 پلت‌فرم فناوری نانو از سوی شرکت‌های دارای این فناوری‌ها در این مرکز نصب و راه‌اندازی شده است، یادآور شد: «پلاسمای سرد»، «نانو الیاف»، «نانو پوشش‌های سخت»، «نانو کامپوزیت پلیمری»، «نانو کویتاسیون» و «نانو مواد» از جمله 6 پلت فرم فناوری است که در این مرکز به بهره‌برداری رسیده‌اند.

رییس مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی اضافه کرد: «آیکن» فرصت بهره‌برداری از این تجهیزات را که شامل تجهیزات آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی می‌شود، برای محققان و متقاضیان فراهم کرده است؛ ضمن آنکه یکسری حمایت‌های مادی و معنوی دیگری را ارائه خواهد کرد.

خلج، ارائه این خدمات را در راستای هموار کردن مسیر تحقیقاتی برای پژوهشگرانی دانست که در تحقیقات آنها رویکرد صنعتی دارد.

محور فعالیت ICAN

خلج با اشاره به زمینه فعالیت مرکز صنعتی‌سازی کاربردی، یادآور شد: ارائه خدمات ساخت و تولید از طریق تجهیزات نیمه‌صنعتی و آزمایشگاهی، ایجاد بستر توسعه فناوری و کاربرد در قالب پایان‌نامه‌های صنعتی و ایجاد فرصت مشارکت در طرح‌های نشات گرفته از نیاز صنعت و بازار (مشارکت در رفع چالش صنعتی) از جمله محورهای فعالیت این مرکز به شمار می‌رود.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه در کنار خدمات مربوط به صنعتی‌سازی، خدمات محدودی در زمینه تولید نیز ارائه می‌شود، افزود: ایجاد پایلوت تولید محصول از جمله خدمات این مرکز است، ولی اجرای صنعتی تولید یک محصول نیاز به زیر ساخت‌ها و ماشین آلات خاص خود دارد و شرکت‌های متقاضی می‌تواند از خدمات این بخش برای تولید صنعتی بهره‌برداری کند.

خلج با تاکید بر اینکه این مرکز در مجتمع عصر انقلاب در فضایی بالغ بر هزار متر مستقر شده است، خاطر نشان کرد: مالکیت تجهیزات نصب شده در این مرکز متعلق به شرکت‌های دارای پلت فرم است و این شرکت‌ها به عنوان عضو با مرکز آیکن همکاری دارند.

رییس مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری با اشاره به نحوه ارائه خدمات به شرکت‌های متقاضی، اظهار کرد: متقاضیان می‌توانند از طریق سایت آیکن و یا از طریق تماس تلفنی و یا تلگرام تقاضاهای خود را در زمینه دریافت مشاوره و یا دریافت خدمات به ثبت برسانند.

حمایت از پایان‌نامه‌ها

خلج، مخاطبان اصلی حمایت از پایان نامه‌ها را دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانست و یادآور شد: حمایت‌های ما مشمول پایان‌نامه‌هایی می‌شود که قابلیت تجاری‌سازی داشته باشند، از این رو در صورتی که دانشجویی ایده و یا پایان‌نامه‌ای با قابلیت تجاری سازی شدن داشته باشد، می‌تواند به این مرکز اعلام کند.

وی با بیان اینکه چنین موضوعاتی می‌تواند از سوی دانشگاه‌ها نیز طرح شود، اضافه کرد: بعضی از اساتید با بخش‌های صنعتی در رابطه هستند و در قالب پایان‌نامه اقدام به ارائه راهکارهایی برای حل موضوعات مطرح در صنعت می‌کنند.

خلج با بیان اینکه علاوه بر آن بعضی از موضوعات اولویت‌دار نیز از سوی مرکز آیکن اعلام می‌شود، ادامه داد: شرکت‌های دارای پلت فرم که سابقه حضور در این فناوری را دارند، با پایش نیازهای صنعتی اولویت‌های صنعتی را اعلام می‌کنند.

رییس مرکز صنعتی‌سازی از تعریف 18 پایان‌نامه بر اساس اولویت‌های اعلام شده خبر داد و گفت: این تعداد پایان‌نامه از سوی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و با تمرکز ویژه بر توسعه کارایی بخش صنعتی در حال اجرا است.

ایجاد زیرساخت واحد برای همه پژوهشگران

خلج با تاکید بر اینکه تاکنون 3 مورد تحقیقات در زمینه توسعه کاربرد فناوری و صنعتی‌سازی در این مرکز اجرایی شده است، ادامه داد: در کنار ارائه خدمات ساخت و تولید به پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، برای افرادی که تنها متقاضی دریافت خدمات این مرکز هستند، از طریق شبکه آزمایشگاهی خدمات مورد نیاز آن‌ها ارائه می‌شود.

رییس مرکز صنعتی‌سازی فناوری نانو در خصوص هزینه‌های اخذ شده از متقاضیان، توضیح داد: ماهیت این مرکز «عام‌المنفعه» است و اولویت ما رفع نیازهای تحقیقاتی محققان است؛ از این رو شبکه‌های هدفمندی در این زمینه راه‌اندازی کردیم تا قبل از آنکه ستاد توسعه فناوری از خدمات آن منتفع شود، درصدد انتفاع شرکت‌های فعال در این حوزه شوند.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس تمامی خدمات آزمایشگاهی و پژوهشی مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) تا 20 مهرماه جاری با تخفیف 50 درصدی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

خلج اظهار کرد: متقاضیان می‌توانند از طریق وب‌سایت رسمی ICAN به نشانی icanano.ir یا سایت شبکه آزمایشگاهی راهبردی به نشانی labsnet.ir نسبت به سفارش و اخذ خدمات ارائه‌ شده در 6 پلتفرم حوزه فناوری نانو اقدام کنند.

به گفته وی، ارائه این خدمات با پشتیبانی و اپراتوری کارشناسان شرکت‌های سازنده تجهیزات صورت می‌گیرد و به علت وجود تجهیزات نیمه‌صنعتی و پایلوت در پلتفرم‌های نانوالیاف، نانوکویتاسیون، پلاسمای سرد و نانومواد، اجرای امور تحقیقاتی با اهداف تجاری و صنعتی نیز امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه مرکز ICAN مشابه نمونه خارجی این مراکز با عنوان RTI (Research Technology Institute) است،‌گفت: مرکز ICAN نمونه ایرانی این مراکز در حوزه نانو فناوری است که بر اساس نیازهای داخلی مدل بومی آن در کشور راه‌اندازی شد.

خلج، ایجاد شبکه‌ای از زیرساخت‌های تولید نیمه‌صنعتی و مرجع فعالیت‌های صنعتی‌سازی را از جمله چشم اندازهای این مرکز نام برد و یادآور شد: بر این اساس افق ما این است که این مرکز را از حالت متمرکز در حوزه فناوری نانو خارج کنیم و خدمات آن مشمول به همه حوزه‌های فناوری نوین و پیشرفته تسری یابد.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn