برنامه 10 ساله علوم و فناوری جهان اسلام تصویب شدسه شنبه ۲۱, شه‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

در اولین اجلاس علوم و فناوری سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در قزاقستان، برنامه علوم و فناوری ۱۰ ساله (۲۰۲۶-۲۰۱۶) جهان اسلام (OIC) به تصویب رسید.

به اعلام ایسنا، در اولین اجلاس علوم و فناوری سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی دکتر عبدالحسین فریدون رئیس هیات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی در نشست وزرای علوم، تحقیقات و فناوری سازمان همکاری اسلامی با اشاره به بعضی از دستاوردهای علمی و فناوری کشورمان اظهار کرد: توجه به توسعه و بسط شبکه علمی بین کشورهای اسلامی برای تبادل قابلیت‌ها، تجربیات و دانش، همچنین شکل‌گیری مباحث و گفتگوهای علمی، تأکید بر تشکیل فن بازار بین‌المللی اسلامی و صندوق سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر برای حمایت از نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، برگزاری رویدادها و همایش‌ها در رشته‌ها و سطوح مختلف و ایجاد شرایط و تسهیلات لازم برای فرصت‌های مطالعاتی و حضور کوتاه مدت برای اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به توسعه علوم و فناوری کمک می‌کند.

مشاور وزیر علوم تشکیل پایگاه داده‌های دانشمندان جهان اسلام، امکانات پژوهشی و شبکه‌های آزمایشگاهی، ایجاد زیرساخت پایش علوم، فناوری و نوآوری کشورهای اسلامی، تشکیل گروه‌های کاری مشترک برای شناسایی، تعریف و آینده پژوهی مسائل و نیازها و چالش‌های اجتماعی مشترک کشورهای اسلامی، تهیه پیش‌نویس نقشه راه حوزه‌های علوم و فناوری با مساعی کشورهای اسلامی و تلاش در جهت تجاری‌سازی فناوری‌ها در کشورهای اسلامی که می‌تواند راه موثری در توسعه همکاری بین کشورهای در حال توسعه اسلامی باشد را از دیگر مواردی دانست که به توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی کمک می‌کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در سال ۲۰۱۶  «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در جریان نشست سازمان همکاری اسلامی در «استانبول» ترکیه ایده برگزاری اجلاسی در حوزه علم و فناوری را ارائه داد. بر این اساس اولین اجلاس علوم و فناوری سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی شهریورماه جاری در کاخ «استقلال» شهر «آستانه» قزاقستان برگزار شد. در این اجلاس حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان و سران و وزرای علوم تعدادی از کشورهای اسلامی حضور داشتند.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn