تلاش برای توسعه تجاری‌سازی رشته‌های علوم انسانی/اقتصاد فرهنگ در دستور کار معاونت علمیدوشنبه ۲۷, آذ ۱۳۹۶

[ad_1]

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور یکی از اولویت‌های معاونت علمی را تلاش برای تجاری‌سازی رشته‌های علوم انسانی عنوان کرد و گفت: این کار باعث تحول در دانشگاه‌های علوم انسانی و علوم مهندسی می‌شود.

به گفته ایسنا، سورنا ستاری در دیدار با سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به موضوعات علوم انسانی و اقتصاد فرهنگ ادامه داد: بیش از نیمی از دانشجویان کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند، به همین علت در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر تجاری‌سازی این رشته کار کرده‌ایم و اقتصاد فرهنگ در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: باید در اقتصاد فرهنگ و هنر به دنبال ایده‌های جدید باشیم، در غیر این صورت در این حوزه منفعل خواهیم شد.

به گفته ستاری، یکی از اقدامات معاونت علمی حمایت از ایجاد زیست‌بوم اقتصادی دانش‌بنیان در کشور است که این زیست‌بوم‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت از استارتاپ‌ها ایجاد می‌شود.

وی همچنین تأکید کرد: باید در داخل این زیست ‌بوم‌ها خلاقیت‌های فرهنگی و هنری به وجود بیاید و نقش دولت در این زیست‌بوم‌ها ایجاد محیط کسب و کار باشد.

ستاری در ادامه گفت: در حال حاضر در اقتصاد جدید به مدلی رسیده‌ایم که چگونه می‌توان آموزش را به اقتصاد وصل کرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهبود فضای کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر باید فرآیند و تعداد مجوزهای صادر شده را کاهش دهد، زیرا این کار به بهبود و تسهیل فضای کسب و کار بسیار کمک می‌کند.

اشتغالزایی با رویکرد فرهنگی و هنری در کشور ضروری است

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار، بر تعامل و همکاری این وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف اشتغالزایی در حوزه‌های فرهنگی و هنری کشور تاکید کرد.

وی افزود: از گذشته میان معاونت علمی و وزارت فرهنگ، تفاهم‌نامه‌های متعدد همکاری فرهنگی و هنری وجود داشته و لازم است بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها با نگاه معطوف به اقتصاد فرهنگ و هنر پیش برویم.

صالحی ادامه داد: در این همکاری‌ها باید نقاط ارتباطی حداکثری را پیدا کنیم و با توجه به فرصت‌های اقتصاد فرهنگ و هنر که این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف از جمله بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و غیره دارد، باید به فکر گسترش این همکاری‌ها بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مجموعه فعالیت‌ها و بخش‌های مختلف این وزارتخانه، تأکید کرد: در حوزه دیجیتال ۴٠٠ مرکز دیجیتالی و حدود هزار موسسه دیجیتالی در کشور فعال هستند. فضای ارتباطی در این حوزه فرصت بزرگی در حوزه اشتغالزایی در بخش‌های فرهنگی و هنری ایجاد می‌کند که باید بر چگونگی بهره‌برداری از این بستر در جهت توسعه فضاهای کسب و کار فرهنگی و هنری توجه داشت.

وی با اشاره به مرکز علمی آموزشی فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان کرد: این مجموعه نیز با توجه به تعداد دانشجویان و فارغ ‌التحصیلانی که دارد، به عنوان یکی دیگر از فضاهای مورد توجه در موضوع کسب و کار فرهنگی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دیگر ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش‌های مختلف سینمایی، موسیقی، هنرهای نمایشی و تجسمی و غیره، افزود: در این بخش‌ها نیز انبوهی از فضاهای اشتغالزایی وجود دارد که باید برای بهبود فضای کسب و کار آن‌ها و چگونگی همکاری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بهره‌برداری از آن‌ها تدابیری اندیشید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بیشتر اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه‌های علمی بوده و همکاری‌های این معاونت با وزاتخانه فرصت مناسبی را در راستای اشتغالزایی در بخش‌های فرهنگ و هنر ایجاد می‌کند.

وی افزود: حوزه فرهنگ و هنر می‌تواند حوزه تجاری‌سازی در راستای اهداف اقتصاد فرهنگ باشد و در این میان از ظرفیت‌های کارآفرینان مولد نیز باید بهره برد.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn