ضرورت توجه به نقش انجمن‌های علمی برای حل مشکلات کشورچهارشنبه ۲۱, تی‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

نماینده کل انجمن‌های گروه علوم انسانی نقش این انجمن‌ها را در حل مشکلات کشور مؤثر دانست و گفت: انجمن‌ها به عنوان حلقه مفقوده باره علم با بازار در صورتی که مورد توجه مسؤولان وزارت علوم قرار بگیرند، می‌توانند بسیاری از مشکلات جامعه را رفع کنند.

به اعلام ایسنا،‌ دکتر ناصر پرتوی در همایش کمیسیون انجمن‌های علمی با موضوع “دولت و مشارکت و استعدادهای برتر در درنظر‌سازی‌ها و مدیریت کشور، رویکرد دولت دوازدهم” که در وزارت علوم برگزار شد،‌ نقش انجمن‌های علمی را در حل مشکلات کشور موثر دانست و اظهار کرد: هر زمان واقعاً به این رسیدیم که توان و اجماع تفکرات علمی و تخصصی انجمن‌ها می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند، یعنی اولین قدم را برای رفع مشکلات برداشته‌ایم؛ چرا که باور داریم خرد جمعی و البته هماهنگ غالباً برتر از خرد فردی است. بنابراین باید به این انجمن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید فکر کاربردی با ایجاد تکنولوژی می‌تواند به  تولید ملی و رفع معضل اشتغال به عنوان بزرگترین و دردآورترین مشکل کشور کمک کند، ‌اعلام کرد: هر انجمن در بخش‌هایی از دولت، مجلس و یا قوه قضاییه همکاری یا نفوذ دارد، ولی متاسفانه این انجمن‌ها پراکنده و غیر جامع هستند.

نماینده کل انجمن‌های گروه علوم انسانی گفت: در مصوبه 262 شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تاسیس انجمن‌ها، وزارت علوم بیشتر نقش نظارتی و سیاستگذاری انجمن‌ها را بر عهده دارد، ولی فقط این وزارتخانه می‌تواند حلقه‌ای از تفکر، علم، دانش و عمل را در باره با دانشگاه و بازار کار توسط انجمن‌ها ایجاد کند و اگر خواست وجود داشته باشد، انجام می‌شود.

دکتر پرتوی افزود: بیش از 100 کمیته یا کارگروه در وزارت علوم، به عنوان تنها متولی آموزش عالی کشور وجود دارد. باید انجمن‌ها تشکیل دهنده این کمیته‌ها باشند نه افراد دیگر و نه افرادی از انجمن‌ها.

رئیس انجمن حسابداری ایران حمایت معنوی وزارت علوم از فعالیت انجمن‌ها را ضروری دانست و تاکید کرد: باره علم، دانش، بینش و بالاخره مهارت باید با دانش بازار کار هم‌افزا شود و این حلقه را تنها انجمن‌ها به عنوان حلقه مفقوده باره علم با بازار کار می‌توانند به عمل برسانند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما هیچ وقت باره دانشگاه با صنعت عمیق نبوده، نیست و متاسفانه نخواهد شد. این در حالی است که انجمن‌ها کانال علم و دانش با بازار کار هستند. البته در صنعت و بازار کار نیز دانش تولید می‌شود که به دانشگاه‌ها راه نمی‌یابد. نیازی به دفتر، سازمان، واحد، بنگاه نیست.

نماینده کل انجمن‌های گروه علوم انسانی در پایان با تاکید بر لزوم توجه مسؤولان وزارت علوم بر انجمن‌ها و برگزاری جلسات مکرر با آنها گفت:‌ کمک به رفع مشکلات کلاسیک آموزشی یا پژوهشی در باره با بازار کار، مدرن کردن نظام برنامه‌ریزی که به 50 سال پیش تعلق دارد و اصلاح تفکر کلاسیک در دانشگاه و بازار کار از جمله درخواست‌هایی است که وزارت علوم می‌تواند از انجمن‌ها داشته باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn