ضرورت حضور ایران در تدوین قوانین بین‌المللیسه شنبه ۰۷, آذ ۱۳۹۶

[ad_1]

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: مهم این است که ما از ابتدا در تدوین قوانین بین‌المللی نقش داشته باشیم و نظرات ارزشی جمهوری اسلامی ایران را در تدوین آن قوانین وارد کنیم، زیرا زمانی که کنوانسیونی تدوین می‌شود و بعد به دیگر کشورها ارسال می‌شود که درباره آن نظر دهند، درصد کمی تغییر در آن ایجاد می‌شود.

به گفته ایسنا، دکتر سعدالله نصیری‌قیداری در نشست خبری ” گفته سی و نهمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو” که امروز، سه شنبه در محل کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد، اظهار کرد: مهم است که ما در تدوین کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌الملل شخصا حضور داشته باشیم و منتظر نمانیم تا کشورهای دیگر قوانین بین‌الملل را بنویسند و ما صرفا این قوانین را در مجلس تصویب کنیم و به کار ببریم. ما باید از ابتدا حضور داشته باشیم و در نوشتن این قوانین نظرات جمهوری اسلامی ایران را در این کنوانسیون‌ها وارد کنیم.

وی درباره سی و نهمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو که از 8 تا 22 آبان (30 اکتبر تا 13 نوامبر 2017) در پاریس برگزار شد، تأکید کرد: برنامه کنفرانس به این شکل بود که از 8 تا 13 آبان ماه جلسات عمومی برگزار شد، هیئتی از ایران در این کنفرانس عمومی حضور داشت که هریک وظایف قانونی و اساسنامه‌ای خود را در جای جای این کنفرانس انجام دادند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ادامه داد: کنفرانس عمومی عالیترین مرجع درنظر گیری سازمان جهانی یونسکو است که هر دو سال یکبار در مقر این سازمان یعنی فرانسه و در شهر پاریس با شرکت نمایندگان کشورهای عضو، سازمان‌های وابسته و ناظران بین‌المللی به منظور تبیین سیاست‌ها و خط مشی‌های سازمانی تشکیل می‌شود. دراین کنفرانس در مورد انتخاب اعضای شورای اجرایی که یکی از ارکان مهم سازمان جهانی یونسکو است، درنظر گیری می‌شود که کشور ما نیز در کنفرانس عمومی قبلی یعنی سال 94 با رای خوبی عضو این شورا شد.

نصیری قیداری افزود: همچنین مدیرکل جدید یونسکو در این کنفرانس انتخاب شد. اعضای شوراها، کمیته‌ها و نهادهای وابسته به یونسکو و درنظر‌گیری انتخاب شدند و درباره پیشبرد اجرایی قطعنامه‌ها، بیانیه‌های بین‌المللی در کشورهای عضو بحث و تبادل نظر شد. با توجه به اهمیت حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کنفرانس‌های عمومی در سال 94 در جریان سی و هشتمین اجلاس کنفرانس عمومی کمیسیون ملی یونسکو قرار شد با تشکیل یک کمیته هماهنگی ایران پیگیری‌های موضوعات مندرج در دستور کار اجلاس را مورد اهتمام قرار دهد که با بهره گیری از نتایج خوب تجربه قبلی از فروردین سال 96 یک کمیته هماهنگی کمیسیون ملی یونسکو تشکیل شد که در آن مدیران گروه‌های عضو حضور داشتند.

خبر در حال تکمیل

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn