ضرورت وجود نگاه راهبردی به بخش هوافضاچهارشنبه ۰۳, آب‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: بخش هوافضا به علت باره کاملی که با امنیت ملی کشور دارد، باید با یک نگاه راهبردی مورد توجه قرار گیرد.

به اعلام ایسنا، دکتر مخبر دزفولی در نود و هشتمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که در آن ابتدا گزارشی از روند تحولات علمی و فناوری در سطح ملی و بین‌المللی ارائه شد، با بیان این مطلب افزود: سرمایه اصلی در بخش فناوری کشور ما نیروی انسانی است و باید گزارشی هم پیرامون وضعیت نیروی انسانی بخش هوا فضا ارائه شود.

وی تاکید کرد: ارائه یک چشم‌انداز کامل برای ترسیم نقاط قوت و ضعف بخش هوافضا نیز باید جدی گرفته شود.

در ادامه این جلسه اعلام روند اجرای “سند ملی هوافضا” توسط دکتر منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی ارائه شد.

در این اعلام با اشاره به تفکیک بین دو حوزه دفاعی و عمومی بخش هوافضا، هدفگذاری به منظور نیل به جایگاه نخست در منطقه در این فناوری هم مورد اشاره قرار گرفت.

در بخش دیگری از این اعلام و در تشریح اهداف کلان این حوزه، پرتاب موجود زنده و انسان به فضا، قرار دادن ماهواره در مدار زمین و ایجاد امنیت هوانوردی در محیط ملی و منطقه‌ای به عنوان جزئی از اهداف کلان عنوان شده‌اند.

توسعه و تقویت موقعیت‌های مداری برای جلوگیری از بعضی مشکلات و حفاظت از منافع ملی در عرصه هوا فضا از طریق بعضی اقدامات حقوقی هم بخشی دیگر از اقداماتی بود که در این اعلام مورد اشاره قرار گرفت.

رعایت استانداردهای بین‌المللی به منظور ارتقای کیفیت و ایمنی خدمات فضایی به کشور و حداکثر استفاده از توان فناوری داخلی هم از سایر مواردی بود که دراین اعلام ارائه شد و مورد تأکید قرار گرفت.

در انتهای این اعلام نیز بعضی چالش‌ها و موانع پیشرفت در این حوزه نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

به اساس اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای این ستاد  در ادامه جلسه به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل “تحرک بیشتر در حوزه دیپلماسی فضایی”، “تمرکز در مدیریت کلان این بخش به منظور جلوگیری از موازی‌کاری‌ها”، “توجه به کاربری‌های متنوع فناوری هوافضا”، “خودداری از هر گونه اقدامی که منافی اهداف سند ملی هوا و فضا است”، “ساماندهی جذب در این رشته در آموزش عالی بر اساس سیاست‌های کلی بخش آموزش عالی و هماهنگی در انعکاس اخبار مربوط به بخش هوافضا” است.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn