پایان عملیات برداشت داده‌های لرزه‌ای در منطقه مکران +تصاویریکشنبه ۰۹, مه‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

عملیات لرزه‌نگاری فعال در منطقه لرزه‌ زمین‌ساختی مکران که بعنوان فاز نخست از مطالعات جامع خطر زمین‌لرزه سونامی در این زون فرورانشی از شهریور ماه امسال آغاز شده بود، پس از انجام عملیات آتشباری در تمامی نقاط تعیین‌شده به اتمام رسید.

به اعلام ایسنا، در این عملیات مجموعاً ۹۳۰ گیرنده لرزه‌نگاری در راستای سه پروفیل طولی شمال جنوبی نصب و امواج حاصل از انفجار مواد ناریه‌ای بارگذاری شده در بیش از ۱۲۰ گمانه حفر شده، در قالب ۲۸ انفجار مستقل، ثبت و برداشت شد.

عملیات برداشت داده‌های لرزه‌نگاری در شرقی‌ترین پروفیل که در حد فاصل چابهار – ایرانشهر قرار داشت، با حضور مسئولین و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و بازدید ایشان از عملیات انفجاری در جنوبی‌ترین نقطه پروفیل انجام گرفت.

تحلیل داده‌های لرزه‌نگاری برداشت شده بصورت مشترک توسط محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مرکز علوم زمین آلمان (GFZ) بزودی آغاز و نتایج در قالب گزارشات مبسوط جهت استفاده مسئولین و مهندسین و مقالات علمی پژوهشی جهت استفاده محققان علوم زمین و زلزله انتشار خواهد یافت.

تحلیل اولین داده‌های خام، بر کیفیت بالای داده‌های برداشت شده و ثبت امواج بازتابی از اعماق بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر دلالت دارد. شناسایی ساختارهای زیر سطحی چون گسل تراستی مکران، تعیین ضخامت پوسته و هندسه ناپیوستگی موهو و لیتوسفر فرورانشی صفحه عربی به زیر مکران، از اهداف اصلی مطالعات لرزه‌نگاری صورت گرفته در جنوب شرق کشورمان است.

تصاویری از عملیات لرزه‌نگاری در شرقی‌ترین پروفیل لرزه‌ای

بر اساس این اعلام، عملیات لرزه‌نگاری فعال با مشارکت چندین دانشگاه و مرکز پژوهشی داخلی و خارجی همچون دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه هرمزگان و مرکز علوم زمین آلمان (GFZ) و با حمایت مالی و معنوی سازمان برنامه و بودجه و پشتیبانی استانداری و نیروی انتظامی استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان انجام پذیرفته است.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn