کسب رتبه 15 دانشگاه تهران در رشته منابع آبسه شنبه ۲۷, تی‍ ۱۳۹۶

[ad_1]

نام 12 دانشگاه کشور در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان در موضوعات 52 گانه علمی رتبه‌بندی شانگهای درج شد که بر اساس آن رشته منابع آب دانشگاه تهران در جمع 15 دانشگاه تراز اول جهان قرار گرفت.

به اعلام ایسنا، دکتر امید بزرگ حداد عضو هیات علمی دانشگاه تهران، نظام رتبه بندی شانگهای را یکی از نظام‌های رتبه بندی علمی معتبر و پراستناد جهانی دانست و افزود: این رتبه بندی تنها در 5 زمینه علوم اجتماعی، پزشکی، حیاتی، مهندسی و علوم طبیعی انجام می‌شد، اما اکنون برای این زمینه‌ها مجموعا 52 زیرمجموعه (موضوع) تعیین شده است که تمامی دانشگاه‌های جهان در این 52 موضوع مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: ارزیابی رتبه‌بندی اخیر شانگهای در بازه زمانی 2011 تا 2015 و بر اساس دستاوردهای علمی و پژوهشی هر دانشگاه در هر موضوع شامل تعداد مقالات، میزان ارجاعات به مقالات، تعداد مقالات در مجلات تراز اول بین‌المللی، وجود همکاری‌های بین‌المللی از طریق همکاری با محققان سایر کشورها و اخذ جوایز و رتبه‌های اعضای هیات علمی هر دانشگاه ارزیابی انجام شده است.

بزرگ حداد با اشاره به حضور نام 12 دانشگاه کشور در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان در موضوعات 52 گانه شانگهای، خاطر نشان کرد: نام دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، تبریز، نوشیروانی بابل، آزاد اسلامی، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی در این رتبه‌بندی وارد شده است.

به گفته وی، دانشگاه تهران با کسب رتبه 350 بالاترین رتبه کلی را در میان دانشگاه‌های کشور به خود اختصاص داده است.

استاد تمام دانشگاه تهران اضافه کرد: در این رتبه بندی دانشگاه تهران در رشته‌های مهندسی منابع آب، معدن، متالوژی، عمران، شیمی و صنایع غذایی رتبه‌های کمتر از 100 را کسب کرده است. اما رتبه 15 جهانی اخذ شده توسط محققان این دانشگاه در موضوع منابع آب، بهترین رتبه اخذ شده در بین تمام موضوعات تخصصی 52 گانه و در بین کل دانشگاه‌های کشور است.

وی با بیان اینکه این رتبه دانشگاه تهران حتی بالاتر از رتبه دانشگاه‌های معتبر آمریکا، کانادا و اروپا است، یادآور شد: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، سهم بخش‌های مختلف تخصصی و فعال دانشگاه تهران در کسب رتبه منابع آب تعیین شده است که بر اساس آن گروه مهندسی آبیاری و آبادانی، سهم 40 درصدی و پس از آن گروه آب دانشکده مهندسی عمران، سهم 15 درصدی، دانشکده محیط زیست، سهم 9 درصدی و گروه آبیاری پردیس ابوریحان، سهم 5 درصدی در کسب رتبه دانشگاه تهران در حوزه منابع آب را به خود اختصاص داده‌اند.

بزرگ حداد با تاکید بر اینکه کسب این جایگاه بین‌المللی نقش بسزایی در معرفی توانمندی‌های کشور در این حوزه و جذب دانشجویان خارجی در حوزه منابع آب خواهد داشت، افزود: متاسفانه با وجود کسب این جایگاه و افتخارات علمی بین المللی متعدد، همچنان شاهد وجود بحران در منابع آب در کشور هستیم. بدیهی است که اثرات این بحران با تعامل بیشتر صنعت آب کشور با دانشگاه می‌تواند کاهش یابد.

بر اساس این اعلام، پروفسور امید بزرگ حداد به تنهایی 53 درصد از سهم امتیاز کسب شده برای گروه مهندسی آبیاری و آبادانی و حدود 21 درصد از سهم رتبه کسب شده برای دانشگاه تهران را در اختیار دارد. وی دارای بیشترین تعداد کتب، مقالات و ارجاعات در زمینه منابع آب در کشور است. این عضو هیات علمی دانشگاه تهران تنها استاد ایرانی حاضر در فهرست دانشمندان یک درصد برتر جهان در رشته منابع آب است.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn