260 شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند می‌شوندیکشنبه ۱۹, آذ ۱۳۹۶

[ad_1]

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از اجرایی‌شدن معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: 260 شرکت دانش‌بنیان مشمول معافیت‌های گمرکی می‌شوند.

به گفته ایسنا، سید محمد صاحبکار با اشاره به بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان از معافیت‌ها و تسهیلات گمرکی اظهار کرد: طبق ماده 3 قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مصوب سال 1389، شرکت‌ها و مؤسسات دانش ‌بنیان می‌توانند از پرداخت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف شوند.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در رابطه با میزان معافیت‌های گمرکی، گفت: تاکنون از 400 درخواستی که به دبیرخانه ارسال شده است، بر اساس مقررات موجود، بیش از 260 درخواست تأیید و به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال شد که با مساعدت و همکاری خوب میان گمرک و معاونت علمی و فناوری، این درخواست‌ها مشمول معافیت‌های گمرکی شدند.

صاحبکار افزود: در سال 94، شیوه‌نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در کارگروه «ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» تصویب و اجرا شد.

وی این شیوه‌نامه را مبنای ارائه معافیت‌های گمرکی عنوان کرد و افزود: واردات کالاهای مرتبط با فعالیت‌های دانش‌بنیان تنها در صورتی که به عنوان «ماشین‌آلات خط تولید» و یا «به منظور ساخت محصول در حد نمونه اولیه» و «مهندسی معکوس» و یا «تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت» باشد، از این معافیت‌ها برخوردار خواهند شد.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با بیان اینکه این معافیت‌ها تنها شامل کالاهای غیرتجاری می‌شود، گفت: منظور از کالای تجاری، کالایی است که برای فروش وارد می‌شود، اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات اعم از تولیدی، تفکیک و بسته‌بندی به فروش برسد. به عبارت دیگر، مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می‌رسند، مشمول این معافیت‌ها نیستند.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از اجازه ورود موقت برای مواد اولیه و کالاهای مورد مصرف در تولید، تکمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی کالاهای دانش‌بنیان صادراتی استفاده کنند.

صاحبکار افزود: به علاوه در این مدت بیش از 1500 مشاوره در رابطه با معافیت‌ها و فرآیندهای گمرکی و قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، به شرکت‌های متقاضی ارائه شده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه امور گمرکی، تلاش می‌کند و در صورتی که شرکت‌ها مشکلاتی در این حوزه دارند، می‌توانند با امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مکاتبه کرده تا در حد امکان پیگیری شود.

انتهای پیام

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn